خانه / مقالات آنلاین آموزان / فواید شطرنج چیست ؟

فواید شطرنج چیست ؟

هنر، ورزش و سرگرمی - سه شنبه 22 مهر 1399

آیا می دانید ؟ امروزه شطرنج در بسیاری از کشورها به عنوان یک درس مهم علمی در مدارس و دانشگاهها تدریس میشود.

شطرنج هر دو طرف مغز را پرورش می‌دهد

در مطالعات محققان مشخص شده است افرادی که شطرنج بازی می‌کنند هر دو نیم کره مغز را پرورش می‌دهند. آنها انتظار داشتند که نیم کره چپ افرادی که شطرنج‌ بازی می‌کنند قویتر باشد اما در کمال ناباوری دریافتند که نیم کره راست مغز این افراد نیز با همان کیفیت کار می‌کند.

 

شطرنج تمرکز را افزایش می‌دهد

تمرکز عمیق در شطرنج باعث پیشرفت نتایج بازیکنان می‌شود. اگر در حین مسابقه حتی چند ثانیه حواس فرد پرت شود می‌تواند بر نتیجه بازی تاثیر‌گذار باشد. با توجه به اینکه شطرنج نیاز زیادی به تمرکز دارد توانایی تمرکز افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند نیز بیشتر است.

 

شطرنج رشد سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد

سلولهای عصبی به شکل شاخه های درختان هستند و سیگنال‌های عصبی را منتقل می‌کنند. هرچقدر تعداد سلول‌های عصبی بیشتر باشد، سیگنال‌ها بیشتر و بهتر جابجا می‌شوند. انجام فعالیت‌های پیچیده مغزی همچون بازی شطرنج، رشد سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد.

 

شطرنج از آلزایمر جلوگیری می‌کند

از آنجایی که مغز مانند یک ماهیچه عمل می‌کند، نیاز به ورزش دادن دارد. مطالعات منتشر شده در مجله پزشکی انگلیسی نشان داده است افرادی که بالای 75 سال سن دارند اگر شطرنج بازی کنند و فعالیتهای مغزی از این دست داشته باشند، کمتر دچار اختلال حواس خواهند شد.

 

شطرنج باعث تقویت حافظه میشود

برای خوب شطرنج بازی کردن نیاز به حافظه خوب داریم زیرا باید حرکات زیادی را به خاطر بسپاریم و در مسابقات آن‌ها را به یاد بیاوریم. در مطالعات انجام شده به مدت 2 سال مشخص شد دانش آموزانی که مرتب شطرنج بازی می‌کنند حافظه و توانایی سازماندهی بیشتری دارند.

 

شطرنج قدرت برنامه‌ریزی و پیش‌بینی را افزایش می‌دهد

بازی شطرنج باعث گسترش پوسته جلوی مغز می‌شود، این قسمت مربوط به برنامه‌ ریزی، قضاوت و کنترل میباشد. گسترش این قسمت از مغز، باعث اتخاذ تصمیم های بهتر در شرایط سخت و پیچیده می‌شود، همچنین اعتماد به نفس و قدرت آینده نگری را در کودکان بیشتر میکند.

 

شطرنج خلاقیت را افزایش می‌دهد

مطالعات انجام شده بر روی دانش‌آموزانی که یک روز در هفته شطرنج بازی می‌کردند و مقایسه آن‌ها با افرادی که یک روز در هفته با کامپیوتر کار می‌کردند یا فعالیت‌های مختلف دیگری انجام می‌دادند، نشان داد افرادی که شطرنج بازی می‌کنند ذهن خلاق‌تری نسبت به دیگران دارند.

 

شطرنج ضریب هوشی را افزایش می‌دهد

در تحقیقات دانشمندان مشخص شد که بازی شطرنج باعث افزایش ضریب هوش می‌شود. در این مطالعات 4 هزار نفر اهل ونزوئلا مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که بعد از 4 ماه آموزش شطرنج، ضریب هوشی و همچنین قدرت تجزیه و تحلیل آنها افزایش یافته است.

 

شطرنج توانایی حل مسئله را افزایش می‌دهد

بازی شطرنج مانند یک پازل بزرگ است که نیاز به حل دارد. مطالعاتی بر روی ۴۵۰ دانش‌آموز سطح پنجم انجام شد. این افراد به سه گروه تقسیم شدند. تست‌ها نشان داد که توانایی حل مسئله در گروهی که همزمان ریاضی را با شطرنج آموختند، بسیار بیشتر از سایر گروهها بود.

 

برچسب ها

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.شما اولین نفر باشید.

ارسال دیدگاه