خانه / مقالات آنلاین آموزان / اهمیت اعتماد به نفس ...

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن

روانشناسی فردی - پنجشنبه 6 تیر 1398

اعتماد به نفس به این معناست که از ارزش‌ها و مهارت‌هایتان در زمینه‌های مختلف آگاه باشید و قادر باشید به گونه‌ای رفتار کنید که این ارزش‌ها را به دیگران نشان دهید.

اعتماد به نفس یکی از اولین لازمه‌های موفقیت است،افراد موفق اغلب اعتماد به نفس بالایی دارند.افراد با اعتماد به نفس بالا به‌راحتی به بیان خواسته‌های خود می‌پردازند و در کارهای خود و روابط خود موفق‌تر هستند.اغلب افراد برای رسیدن به موقعیت دلخواه خود و موفقیت فقط به کمی اعتماد به نفس نیاز دارند.

حتماً شما هم مکرراً شنیده‌اید که اعتماد به نفس تا چه اندازه می تواند در بهبود زندگی به شما کمک کند. اما دلیل اهمیت اعتماد به نفس چیست و چگونه می‌توان اعتماد به نفس خود را تقویت کرد و بالا برد؟

اعتماد به نفس چیست؟ داشتن اعتماد به نفس به چه معناست؟

اعتماد به نفس به این معناست که از ارزش‌ها و مهارت‌هایتان در زمینه‌های مختلف آگاه باشید و قادر باشید به گونه‌ای رفتار کنید که این ارزش‌ها را به دیگران نشان دهید.در نظر داشته باشید که داشتن اعتماد به نفس با تکبر و پایین بودن سطح اعتماد به نفس متفاوت است. منظور از تکبر این است که در موضوعی خاص خود را نسبت به آنچه که هستید بهتر و بالاتر بپندارید و پایین بودن سطح اعتماد به نفس به این معناست که ارزش خود را نسبت به آنچه که در واقع هستید پایین تر قلمداد کنید. اگر اعتماد به نفستان متناسب با ارزش‌هایتان باشد و بتوانید بر این اساس رفتار کنید به اعتماد به نفس صحیح و مناسب دست یافته‌اید.

چرا تعریف اعتماد به نفس مهم است؟ اگر قصد دارید به سطحی از اعتماد به نفس دست یابید که به نفعتان است (نه سطحی که برایتان مضر است) ضروری است که از هدف خود مطلع باشید. مثبت اندیشیدن بیش از حد لزوماً سودمند نیست و ممکن است که شما را از هدفتان دور کند. در برخی موارد از این طرز تفکر به عنوان اثر Dunning-Kruger یاد می‌شود و این زمانی است که فرد توانایی‌های خویش را بیش از حد توان خود تصور کرده و از اعتماد به نفس کاذب برخوردار است.

 

شکل گیری اعتماد به نفس

از عوامل شکل گیری اعتماد به نفس می توان از روش تربیت و نوع رفتار والدین با فرزند خود نام برد . والدینی که فرزندان خود را به دلایل مختلف محدود کرده و مانع کسب تجربه در جنبه های مختلف زندگی می شوند ، باعث می شوند که حس توانمندی در کودک رشد زیادی نکند و در بزرگسالی نسبت به دیگر کارها هم خود را ناتوان احساس کند .
در ایران در برخی خوانواده های سنتی هنوز موضوع اطاعت از والدین بسیار اهمیت دارد و والدین می کوشند که با صدور دستورات مختلف و ایجاد محدودیت های غیر ضروری کودک خود را تحت کنترل داشته باشند و نتیجه ی چنین فرهنگی ، بزرگسالانی می شوند که خودباوری و اعتماد به نفس پایینی در بسیاری امور دارند و مسلما شانس پایین تری در کسب مهارت های حرفه ای و موفقیت خواهند داشت .
بهترین روش برای تربیت کودکان با اعتماد به نفس این است که اجازه دهیم کودک با چالش های مختلف روبرو شود و طعم موفقیت ، شکست و تلاش و پیروزی را بچشد و همواره او را تشویق به انجام کارهای مختلف و جدید کنیم . اگر به سختی در تلاش است که کاری را انجام دهد به او کمک نکنیم و این فرصت را به او بدهیم که خود از عهده ی انجام آن به تنهایی برآید .

داشتن اعتماد به نفس بیشتر از نظر احساسی مهم است تا جذابیت فیزیکی

طبق مطالعات صورت گرفته توسط مجله بین‌المللی Cosmetic Science با دادن اودکلن به مردان می‌توان اعتماد به نفسشان را تا حدی بالا برد که حتی در عکس نیز جذاب به نظر برسند. همچنین تحقیقات دانشگاه وبستر حاکی از آن است که تنها لبخند زدن خانم‌ها برای گذاشتن قرار ملاقات کافی است.

بر اساس تحقیقات مجله روانشناسی اجتماعی و شخصیتی، هنگامی که در یک رابطه موفقیت یا موقعیت اجتماعی زن از مرد بالاتر باشد، مرد احساس ناخوشایندی نسبت به خود و این رابطه پیدا می‌کند. البته از نظر اخلاقی این موضوع صحیح نیست که موفقیت زنان باید کمتر از مردان باشد. در چنین شرایطی مردان می‌بایست تلاش کنند تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.

کسب اعتماد به نفس در زندگی باعث آسایش و راحتی در محل کار خواهد شد

جای هیچ‌گونه تعجبی نیست که داشتن اعتماد به نفس کافی در محل کار،باعث موفقیت شما خواهد شد.مطالعات آزمایشی صورت گرفته در دانشگاه ملبورن نشان داده است که بین داشتن اعتماد به نفس در مدرسه و موفقیت‌های کاری در جوانی رابطه وجود دارد.

این موضوع تنها به موفقیت در کار مربوط نیست.تحقیقات دانشگاه تگزاس حاکی از آن است که دانش‌آموزانی در توانایی و کارهایشان اعتماد به نفسشان بالا می رود،حتی هنگامی که مورد انتقاد قرار می‌گیرند،در آینده عملکرد بهتری خواهند داشت نیست به دانش‌آموزانی که به آن‌ها گفته می‌شود استانداردهایشان را ارتقا دهند.

داشتن اعتماد به نفس بیش از حد نیز گاهی اوقات سودمند است

طبق تحقیقات دانشگاه ادینبرگ و دانشگاه سان دیاگو کالیفرنیا هنگام بحث پیرامون موضوعی خاص،اگر این امکان را می‌دهید که نتیجه دلخواه را نمی‌گیرید و موضوع بحث نیز برایتان ارزشمند است، داشتن اعتماد به نفس زیاد منجر به پیروزی می‌شود.داشتن اعتماد به نفس کمک می‌کند به نتیجه دلخواه خود برسید،حتی اگر حق با شما نباشد.

تقویت اعتماد به نفس و روش‌های انجام آن

صحبت کردن پیرامون اعتماد به نفس مثل این است که بخواهیم مکانیک کوانتوم را از طریق رقص توضیح دهیم.تفاوت میان اعتماد به نفس و تکبر واضح و روشن است.اعتماد به نفس ندارید؟چاره کار چیست؟ “بهتر باش” توصیه مناسبی نیست.بنابراین راه تقویت اعتماد به نفس چیست؟

وقتی مشکلی پیش می‌آید اعتماد به نفس است که می‌تواند به شما کمک کند که در برابر مشکلات صبور باشید. پس همیشه سعی کنید به خودتان باور داشته باشید و آن را افزایش دهید.

اعتماد به نفس یکی از ارکان مهم زندگی هر شخص است و می‌تواند بر هر بخشی از زندگی انسان نیز تاثیرگذار بوده و زندگی را شگفت انگیز کند. پس دست به کار شوید و در فکر افزایش خود باوری و عزت نفس خود باشید.

بهتر است برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس خود مانند هر مهارت دیگری تمرین کنید. براساس یک نظریه، اثبات شده است که کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، افرادی موفق‌تر و شاد‌تر هستند و این افراد از زندگی نیز لذت بیشتری خواهند برد.

در ادامه به بررسی تکنیک‌هایی می‌پردازیم که بهتر است برای تقویت اعتماد به نفس آنها را در نظر داشته باشیم. زنان، مردان، کودکان، بزرگسالان، دانش‌آموزان و تمامی افراد می‌توانند با رعایت این نکات، اعتماد به نفس خود را به خوبی افزایش دهند.

۱. هیچگاه خود را با دیگران مقایسه نکنید!

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، دست کشیدن از مقایسه خود با دیگران است. بسیاری از افراد در زمینه‌های مختلف خود را با افرادی دیگر مقایسه می‌کنند که این مسئله می‌تواند بر اعتماد به نفس تاثیری عکس داشته باشد.

هر فردی در زندگی، تفکر، درک، احساس و ویژگی‌های متفاوت و خاص خود را دارد و هر فردی نیز با دیگری متفاوت است. پس در اینجا مقایسه اصلا کار درستی نیست زیرا ما فقط بخش کوچکی از شخصیت افراد را می‌بینیم.

شما در هنگام مقایسه خود با سایر افراد، آنها را بهتر از خود می‌بینید و این موضوع شدیدا بر باور شما به خودتان، تاثیر دارد. پس بهتر است برای بالابردن اعتماد به نفس از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.

۲. در روابط خود ارتباطات چشمی را فراموش نکنید!

داشتن ارتباطات چشمی در روابط با سایر افراد، بسیار مهم است و در افزایش خودباوری نیز نقش بسیار زیادی دارد. ارتباط چشمی باعث می‌شود که افراد، شایسته، نترس و با اعتماد به نفس نشان داده شوند.

عده‌ای از افراد از نگاه مستقیم به چشمان افراد دیگر ترس دارند اما باید بدانند که ارتباط چشمی در بالا بردن اعتماد و رضایت از خود، تاثیری ویژه دارد. توصیه‌ای که برای این افراد وجود دارد این است که به جای نگاه مستقیم به چشمان طرف مقابل به فاصله بین دو ابروی وی نگاه کنند.

 

۳. تغذیه سالم داشته و ورزش کنید

داشتن ظاهری مناسب، در تقویت خود باوری نقش اساسی دارد. ظاهر نامناسب می‌تواند یکی از علل اصلی اعتمادبه‌نفس پایین باشد. پس در فکر بهبود و تغییر ظاهر خود باشید تا اعتماد به نفس بالاتری را تجربه کنید.

برای این کار نیز بهتر است در فکر ورزش کردن و استفاده از تغذیه‌ای مناسب باشید و به هیچ عنوان به عمل زیبایی فکر نکنید! باید گفت که ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود و این ماده احساس نشاط و بالا رفتن روحیه را در شما ایجاد می‌کند.

ورزش کردن به خودی خود باعث بهبود خودباوری می‌شود و ادامه دادن آن نیز تناسب اندام و همچنین سلامتی را نیز به دنبال دارد.

 

۴. شیک بپوشید!

وقتی شیک پوش باشید، احساس خوبی نیز خواهید داشت. این احساس خوب، اعتماد به نفس شما را نیز بالا می‌برد.. شیک پوشی احساس رضایت را به شما می‌دهد و تاثیری مثبت بر روحیه شما خواهد داشت.

شیک پوشی به معنای این نیست که هزینه‌های زیادی را به خود تحمیل کنید، بلکه بهتر است اطلاعاتی در مورد لباس و همنشینی رنگ‌ها در پوشیدن آنها کسب کنید. اگر سلیقه خوبی برای خرید لباس ندارید بهتر است از دوستانتان کمک بگیرید.

یکی از ساده‌ترین تکنیک‌ها برای تقویت روحیه‌ی خودباوری، همین شیک پوشی است!

۵. مثبت اندیش باشید و نقاط مثبت دیگران را نیز ببینید!

مثبت اندیشی باعث بهبود اعتمادبه‌نفس می‌شود. این مساله باعث می‌شود تا نقاط قوت دیگران را نیز ببینید و از آن‌ها نیز تعریف کنید. اما تعریف از نقاط مثبت دیگران چه ارتباطی با تقویت خود باوری در شما دارد؟

تعریف شما از دیگران باعث می‌شود که دیگران نیز اینگونه با شما رفتار کنند و از شما و نقاط قوت شما تعریف کنند. افرادی که از نقاط قوت شما تعریف می‌کنند، مانند یک ذره بین، رفتارهای مثبت شما را بهتر نشان می‌دهند و این امر پیشرفت و افزایش روحیه را برای شما به همراه دارد و باعث می‌شود خود را بیشتر باور کنید.

۶. به کسانی که نیاز دارند کمک کنید

شاید کمک به نیازمندان در ابتدا حس ناراحتی را در شما ایجاد کند، اما این کار نه تنها باعث ناراحتی نمی‌شود بلکه باعث می‌شود شما خودتان را بیش از پیش باور داشته باشید. بسیاری از افراد به صورت داوطلب این کار را انجام می‌دهند زیرا می‌دانند که با این کار، خودباوری خود را افزایش داده و تقویت می‌کنند.

البته باید گفت که فقط دادن پول، کمک حساب نمی‌شود بلکه با انجام کاری که شما از پس آن بر می‌آیید و در آن تخصص دارید نیز می‌توانید به افراد نیازمند کمک کنید.

 

۷. با ترس های خود روبه رو شوید و از آنها فرار نکنید!

یکی از مهم‌ترین دلایلی که مانع افزایش اعتماد به نفس و اعتماد افراد به خود می‌شود، داشتن ترس‌هایی در زندگی است. این افراد به جای اینکه با ترس‌های خود روبه رو شوند، از آنها فرار می‌کنند.

ترس از یک مساله در واقع حس ناتوانی از آن مسئله را در افراد ایجاد می‌کند و باعث کاهش اعتمادبه‌نفس می‌شود. پس بهتر است به جای فرار از ترس‌های موجود، با آنها روبه رو شد تا فهمید چرا به وجود آمده‌اند و از شکست نیز هراسی نداشت. شکست لازمه پیروزی است، پس یاد بگیرید که هیچ گاه از شکست نترسید.

 

۸. خود را قبول داشته باشید!

اکنون به این فکر نکنید که اعتماد به نفس دارید یا خیر، بلکه سعی کنید آن را همیشه داشته باشید. حتی اگر بتوانید آن را در ظاهر خود نیز نشان دهید، خوب است. به عنوان مثال با روش‌های زیر می‌توانید آن را در ظاهر خود نشان دهید:

آهسته سخن بگویید و عجله‌ای نداشته باشید.

در هنگام صحبت کردن صدا و تن مناسبی داشته باشید.

در نوع ایستادن خود دقت کنید.

حالت بازو و دست‌هایتان درست و مناسب باشد.

فراموش نکنید که در هنگام صحبت کردن از زبان بدن خود نیز بهره بگیرید.

۹. آنچه را در ذهن دارید به دست آورید.

با تلاش می‌توان به آنچه که در ذهن داریم دست پیدا کنیم. حتما قانون جذب را شنیده‌اید. این مساله در مورد بالا بردن خودباوری کاملا درست است. یعنی در واقع می‌توانید وانمود کنید که شما فردی با اعتماد به نفس بالا هستید.

بالا بردن خودباوری، با تمرین اینکه شما چنین فردی هستید امکان پذیر است. ظاهر خود را کنترل کنید و یک فردِ با اعتماد به نفس را در ذهن تجسم نمایید.

۱۰. به تقویت مهارت‌های اجتماعی خود بپردازید

گوشه گیر بودن را کنار بگذارید و روابط اجتماعی خود را تقویت کنید. مطمئن باشید که این مسئله در اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارد زیرا روابط افراد یکی از مهمترین قسمت‌های زندگی هر فردی است. پس، از همین حالا شروع کنید و روابط اجتماعی خود را تقویت نمایید.

 

techra​to.‎​com

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن
تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.شما اولین نفر باشید.

ارسال دیدگاه