خانه / مقالات آنلاین آموزان / تأثیرات مثبت تکنولوژ...

تأثیرات مثبت تکنولوژی در زندگی

تأثیرات مثبت تکنولوژی در زندگی

اخبار تکنولوژی و فناوری - سه شنبه 25 تیر 1398

یکی از اثرات مثبت تکنولوژی بهبود هوش سمعی بصری افراد است.

شرکت برگزاری کلاس انلاین عصر امروز عصر انفجار اطلاعات و پیشرفت با سرعت نور می‌باشد. گام‌ها هر چه سریع‌تر برای رسیدن به دهکده جهانی. مسلما این حجم وسیع تغییرات و پیشرفت‌های چشمگیر تکنولوژی باعث شده که ذهن و روان ما تغییرات گسترده‌ای را به خود ببیند. در این مقاله قصد داریم تا جنبه‌های مثبت این تأثیرات بر ذهن و روان آدمی را بررسی کنیم. قبل از هر چیز باید بدانیم تکنولوژی فقط در زمینه ارتباطات و اطلاعات نیست. برای مثال بهینه‌سازی لوازم برقی و هوشمندسازی آنها به نوعی برخورد ما با این پدیده است و مطمئناً توانایی اثرگذاری بر روان ما را دارد. در این مقاله به بررسی اثرات مثبت تکنولوژی بر روان انسان پرداخته ایم.
برای بررسی اثرات تکنولوژی بر روان ما، آن را را به دو دسته تقسیم می‌کنیم. تکنولوژی در زمینه اطلاعات و ارتباطات و دیگری کاربرد آن در زندگی.

تأثیرات تکنولوژی در زمینه اطلاعات و ارتباطات

خلاقیت

افزایش خلاقیت یکی از بهترین و مهم‌ترین اثری است که تکنولوژی می‌تواند بر ذهن انسان بگذارد. روزانه با حجم انبوهی از داده‌ها و اطلاعات از طریق تکنولوژی مواجه می‌شویم. این اطلاعات می‌توانند ایده‌هایی نو باشند که در ذهن ما جرقه ایجاد می‌کنند.

این افزایش خلاقیت به سان یک قدرت ذهنی است که علاوه بر استفاده آن در جهت پیشرفت در زمینه‌هایی مثل شغل و زندگی، می‌توانند به ما کمک کنند با شیوه‌های بهتری به حل مسئله بپردازیم و با مشکلات خود به گونه‌ای دیگر برخورد کنیم. خلاقیت یکی از عوامل و کلیدهای موفقیت است که امروزه تکنولوژی برای ما به ارمغان آورده است.

ذکاوت

ذکاوت یعنی زرنگی در برخورد با مشکلات و مسائل که حتی ممکن است مشکل نباشند. قدرت ذکاوت اولاً به زبان عامیانه باعث می‌شود که ما گول نخوریم و به قولی کلاه سرمان نرود! همچنین باعث می‌شود که دیدمان نسبت به مسائل بازتر شود. ارمغانی که تکنولوژی برای ما داشته افزایش ذکاوت است. در واقع با انواعی از اطلاع‌رسانی‌هایی که توسط تکنولوژی انجام می‌شود نحوه برخورد مردم با مسائل تغییر می‌کند.

افزایش آگاهی

به تبع وقتی اطلاعات باشد آگاهی نیز افزایش می‌یابد. پیشرفت تکنولوژی در قرن اخیر همراه با انفجار اطلاعات بود. تکنولوژی به نوعی ذهن و روان انسان را تکامل بخشید. انسان آگاه عملکرد بهتری نسبت به انسانی دارد که آگاهی زیادی نسبت به مسائل ندارد.

این آگاهی در خیلی از جوامع خرافه‌پرستی را ریشه‌کن کرد، مردمی آگاه را ساخت که جبر را نمی‌پذیرفتند. امروزه نیز اگر دقت داشته باشید حکومت‌های مستبد و دیکتاتور از تکنولوژی واهمه دارند و با ابزار شیطان خواندن آن سعی دارند که مردم در جهل بمانند. تکنولوژی دشمن جهل و نادانی است.

 

هوش سمعی بصری

یکی از اثرات مثبت تکنولوژی بهبود هوش سمعی بصری افراد است. افزایش مهارت‌های بصری و همچنین شنیداری باعث می‌شود به طرز قابل توجهی دقت در افراد افزایش پیدا کند. این افزایش دقت در مراحل مختلفی از زندگی نمود پیدا می‌کند.

تکنولوژی در زندگی

تکنولوژی در زندگی یکی دیگر از کاربردهای آن می‌باشد که بیشتر به کاربرد فناوری در زمینه زندگی مربوط می‌شود. برای مثال هوشمندسازی وسایل و امکانات جدید در لوازم خانگی و تلفن‌های همراه هوشمند و حتی در کسب و کار. تکنولوژی در سال‌های اخیر به نوعی در روح زندگی بشر رخنه کرده و افکار و ذهن او را تحت تأثیر قرار داده است. تمامی جنبه‌های زندگی بشر تحت تأثیر تکنولوژی است و روان آدمی هم از این قضیه مستثنی نیست.

 

رغبت‌سازی

ذهن انسان نیاز به انگیزه دارد. تکنولوژی این توانایی را دارد که همانند یک انگیزه برای افراد باشد. این امر بسیار در زمینه آموزشی نمود پیدا می‌کند. تحقیقات نشان داده است که شیوه‌های آموزشی متکی بر تکنولوژی بر خلاف روش‌های سنتی بازدهی یادگیری را افزایش می‌دهد و دانش‌آموزان میل و رغبت بیشتری برای یادگیری دارند.

حس آرامش

یکی از ارمغان‌های تکنولوژی برای بشریت حس آرامش است. بشر در دنیای امروزی در عین شلوغی اطرافش تنهاست. تکنولوژی در برخی امور به انسان‌ها کمک می‌کند و همین کمک باعث ایجاد نوعی حس آرامش در افراد می‌شود.

امنیت

شاید عجیب به نظر برسد اما تکنولوژی واقعاً این توانایی را دارد که به انسان امنیت و یا لااقل حس امنیت بدهد. تأثیری که این پدیده می‌تواند بر روان انسان بگذارد باعث می‌شود که او احساس کند واقعاً امنیت دارد. شاید بهتر باشد بگوییم در کنار امنیت یا به بیان دیگر قبل از امنیت، تکنولوژی حس اعتماد می‌دهد. البته این درست است که اعتماد ناشی از تکنولوژی یا همان اعتمادی که ایجاد می‌کند ممکن است به بیان عامیانه یک نوع تله باشد و باعث شود تا افرادی قصد سوء استفاده داشته باشند اما هدف ما بیشتر بیان نقطه مثبت ماجراست.

 

چه می‌شد اگر شما با خیال راحت جواهراتتان را در یک صندوق که با فناوری روز مجهز است قرار می‌دادید. در واقع شما اول به آن اعتماد کردید و حاصل این اعتماد زاده شدن حس امنیت است.

ساده‌گرایی

پیچیدگی در سادگیست. تکنولوژی همه چیز را ساده کرده و در نتیجه ذهن افراد این واقعیت را می‌پذیرد که سادگی رمز موفقیت است. دیگر خبری از قفل‌های بزرگ و زنجیرهای طویل و قطور نیست. تکنولوژی با یک پنل دو در سه تمام امنیت را تأمین می‌کند. بحث امنیت نیست، بحث این است که روان و ذهن انسان با همه چیز تطابق می‌پذیرد. وقتی فناوری‌ها زندگی را ساده‌تر می‌کند، شرایط روانی انسان‌ها با این اوضاع مطابقت می‌کند. اشتباه نکنید منظور ما از این سادگی ساده‌زیستی نیست. بلکه منظور اصلی ما برخورد ساده با مسائل است. در واقع سخت‌گیری‌های بیجا کاهش پیدا می‌کند و افکار ساده‌تر می‌شوند و حل مسائل به تبع آسان‌تر.

واکنش‌پذیری بیشتر

تکنولوژی روان انسان‌ها را به گونه‌ای تحت تأثیر قرار داده که واکنش‌پذیرتر شود. این واکنش‌پذیری هم جنبه‌های مثبت دارد و هم منفی که هدف ما در اینجا بررسی نکته مثبت است. روان حساس مساوی است با واکنش‌پذیری بیشتر، این واکنش‌پذیری باعث شده که خیلی از مسائل مهمی که قبلاً قابل اهمیت نبوده امروزه با توجه به تکنولوژی مهم تلقی شود و واکنش‌های مفیدی داده شود. برای مثال واکنش به آسیب‌های اجتماعی و کودکان کار و غیره که تا دیروز مهم جلوه نمی‌کردند یا به چشم نمی‌آمدند.

 

تأثیرات مثبت تکنولوژی در زندگی تأثیرات مثبت تکنولوژی در زندگی
تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.شما اولین نفر باشید.

ارسال دیدگاه