خانه / مقالات آنلاین آموزان / چگونه از زبان بدن اس...

چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟

چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟

موفقیت در کسب و کار - یکشنبه 2 تیر 1398

استفاده از این تکنیک ها می‌توانید پیشرفت چشمگیری در روابط شما به وجود بیاورد و استفاده غیر صحیح و اشتباه می تواند کسب و کارتان را رو به نابودی بکشاند.

چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟

در زندگی امروز همواره در حال رقابت با هم هستیم، برقراری ارتباط با دیگران امری ضروری است. برای دستیابی به موفقیت در برقراری ارتباط، مخصوصا در روابط کاری، عوامل زیادی از جمله فن‌ بیان، هوش‌ هیجانی، ظاهر آراسته و موارد دیگر دخیل هستند، ولی نقش زبان بدن یا همان ارتباط غیرکلامی را نمی‌توان نادیده گرفت.

چگونه با زبان بدن حرف بزنیم ؟ هر حرکت در زبان بدن نشانه چیست؟ چگونه با زبان بدن پیام را منتقل کنیم؟ چگونه منظور خود را با زبان بدن برسانم؟

زبان بدن یکی از موثرترین تکنیک ها در فروش، بازاریابی، مذاکره، مدیریت، سخنرانی، صحبت کردن و هر چیزی که تصور کنید است. به بعضی از روش‌های غیر کلامی می گویند که به وسیله اعضاء بدن استفاده می‌شود و افراد بدون استفاده از تکلم و صحبت کردن با دیگر افراد جامعه ارتباط برقرار می‌کنند.

شاید کارهایی که با زبان بدن می‌توان انجام داد، در حالت عادی با استفاده از صحبت کردن نتوانید انجام دهید و استفاده از این تکنیک ها می‌توانید پیشرفت چشمگیری در روابط شما به وجود بیاورد و استفاده غیر صحیح و اشتباه می تواند کسب و کارتان را رو به نابودی بکشاند.

 یکی دیگر از مزیت‌های زبان بدن که خیلی از افراد به خصوص سخنرانان، سیاستمدارن و رییس جمهور کشورها استفاده می‌کنند، تأثیر گذاری روی افراد جامعه است. این در اصل بزرگترین مزیت زبان بدن است.

در ابتدای کار بایستی بدانید که زبان بدن چیست و چه کاربردی دارد تا درک درستی از آن داشته باشید.

شخصی که صحبت می‌کند را در نظر بگیرید، تفاوت بین صحبت‌ها و حرکات بدنش، درست یا غلط بودن صحبت‌هایش را نمایان می‌کند و حتی هنگامی که به شخصی دست می‌دهیم و یا طرز نشستن روی صندلی چه در حالت تکیه دادن باشد و یا رو به جلو خم شده باشد و... همه و همه پیامهایی به دیگر افراد منتقل می‌کند.

شما تا چه میزان و اندازه‌ای به این زبان آشنایی دارید؟

تا به حال با شخصی که به این تکنیک آشنایی دارد برخورد کرده‌اید؟

از نظر شما این افرادی که شما را تحت تأثیر قرار داده‌اند، موفق هستند؟

مهم‌ترین مسئله، شیوه‌ی استفاده از زبان بدن است. پس سعی کنید با کمک ارتباط غیرکلامی، خود را برای موفقیت و سبقت‌ گرفتن از دیگران آماده‌ کنید.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند ۶۰ تا ۹۰ درصد ارتباطات‌ ما با دیگران غیرکلامی است، پس دانستن شیوه‌ی استفاده از زبان بدن اهمیت فراوان دارد.

علاوه بر این، اولین برخورد با دیگران بسیار مهم است. چرا؟ زیرا در اولین دقایق آشنایی‌مان تصمیم می‌گیریم درباره‌ی فرد دیگر چطور فکر کنیم، و به این نتیجه می‌رسیم آیا او همان شخص قابل اعتمادی است که می‌خواهیم با او وارد تجارت شویم یا خیر.

بنابراین نحوه‌ی نشان دادن خودتان به شخصی که برای بار اول ملاقاتش می‌کنید، به‌ویژه نحوه‌ی استفاده‌تان از زبان بدن در اولین دقایق سرنوشت‌ساز آشنایی، می‌تواند سازنده یا ویرانگر رابطه‌‌ای باشد که به طور بالقوه می‌توانست به یک رابطه‌ی تجاری بسیار حائز اهمیت تبدیل شود.

در ادامه مهمترین روش برای استفاده از زبان بدن‌ را بررسی خواهیم کرد تا بتوانیم هدف و اعتبار خود را به طرف مقابل نشان دهیم و در هر جلسه‌ای به موفقیت دست یابیم.

حالت بدن

 1. ابتدا از حالت بدن‌ شروع می‌کنیم. پشت‌ را صاف نگه‌ دارید اما سخت و بی‌انعطاف نباشید. شانه‌ها را راحت نگه‌ دارید تا خیلی شق و رق به نظر نرسید.
 2. بدن‌‌تان در راستای بدن مخاطب‌‌ باشد تا نشان بدهید به صحبت‌ او گوش می‌کنید.
 3. هنگامی که نشسته‌اید و با مخاطب‌تان صحبت می‌کنید، پاهایتان را ضربدری روی هم قرار ندهید و کمی بین پاها فاصله بگذارید. با این کار به او نشان می‌دهید آرام و خونسرد هستید. بر اساس پژوهش‌ها، هنگامی که پاهایتان را با فاصله از هم روی زمین می‌گذارید، طرف مقابل اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد.
 4. کمی به جلو خم شوید، این حالت نشان‌دهنده‌ی تمرکز و توجه شماست و به مخاطب نشان می‌دهد به صحبت‌های او گوش می‌دهید.
 5. تقلید از زبان بدن طرف مقابل‌ به او نشان می‌دهد با سخنان او موافق، و به او علاقه‌مند هستید یا دست‌کم صادقانه در تلاشید با او به تفاهم برسید.

حالت بازو و دست

 1. بازوها را در دو طرف بدن به حالت راحت قرار دهید. این عمل به مخاطب‌ نشان می‌دهد شما در ارتباط با او راحت هستید. همان طور که پاها را روی هم قرار ندادید، دست به سینه هم ننشینید تا اطلاعات بیشتر به دست آورید.
 2.  هنگام صحبت دستان‌تان را هم حرکت دهید. با این حرکت اعتماد شنونده را نسبت به خود جلب می‌کنید. علاوه بر آن، شواهد نشان می‌دهند حرکات دست هنگام صحبت، روند تفکر را در شما بهبود می‌بخشد.
 3. به یاد داشته باشید هنگام سلام و احوال‌پرسی با دیگران دست‌شان را محکم بفشارید، البته نباید زیاده‌روی کنید. محکم دست دادن یکی از مهم‌ترین حرکات در زبان بدن است، زیرا وضعیت و لحن کل گفت‌وگوی شما را تعیین می‌کند. وقتی محکم دست می‌دهید به طرف مقابل این پیام را می‌رسانید که به‌سادگی فریب نمی‌خورید.
 4. قبل از آغاز جلسه، درباره‌ی آداب خوش‌آمدگویی و آغاز و اتمام گفت‌وگو در فرهنگ‌های مختلف اطلاعات کسب کنید
 5. اگر هنگام صحبت با طرف مقابل، سرتان را در تأیید حرف او تکان دهید و از ته دل لبخند بزنید، به او نشان می‌دهید حرف‌هایش را می‌فهمید، می‌پذیرید و به نظراتش گوش می‌دهید.
 6. خنده همیشه بر هر درد بی‌درمان دواست، به شرط آنکه از آن به‌جا استفاده کنید. علاه‌بر این خنده نشان می‌دهد به حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهید.
 7. هنگامی که مخاطب‌ با شما صحبت می‌کند، به چشمان او نگاه کنید. هنگامی که خودتان هم شروع به صحبت می‌کنید تماس چشمی را حفظ کنید. با رعایت این نکته نشان می‌دهید به گفت‌وگو علاقه‌مندید. البته مواظب باشید، اگر وقتی به پاسخ بعدی‌تان فکر می‌کنید، همچنان به چشمان طرف مقابل نگاه کنید، به نظر می‌رسد به او زل زده‌اید (و این رفتار می‌تواند تهاجمی یا توهین‌آمیز تلقی شود).
 8. مواظب باشید خیلی پلک نزنید. پلک زدن مدام به مخاطب این حس را القا می‌کند که این گفت‌وگو شما را معذب کرده است.
 9. حرکات صورت طرف مقابل را تقلید کنید، این کار نیز نشان می‌دهد با حرف‌های او موافقید و به این گفت‌وگو علاقه دارید، یا دست‌کم تلاش خود را می‌کنید.
 10. صدایتان را کنترل کنید، یعنی آن را پایین نگه‌ دارید و جمله‌هایتان را با سؤال تمام نکنید. نفس عمیق بکشید و آرام و شمرده حرف بزنید.

موارد دیگر

 1. فراموش نکنید هنگام گفت‌وگو یادداشت بردارید. با این کار نشان می‌دهید جذب گفت‌وگو شده‌اید و به گفته‌های طرف مقابل اهمیت می‌دهید. یادتان باشد هرازگاهی به چشمان او نگاه کنید تا بداند حواس‌تان پرت نشده‌ است.
 2. زبان بدن دیگران را در گفت‌وگویی که با شما دارند به دقت زیرنظر بگیرید، زیرا نتیجه‌ی مورد انتظارشان از گفت‌وگو با شما را در این حرکات نشان می‌دهند. اگر زبان بدن آنان را دریابید و در پاسخ به این نشانه‌ها واکنش نشان بدهید، اشتیاق بیشتری به صحبت مجدد با شما پیدا می‌کنند.
 3. دست طرف مقابل را محکم بفشارید و با نگاه به چشمان او گفت‌وگو را تمام کنید. با این کار نشان می‌دهید از زمانی که با او گذرانده‌اید خرسندید و می‌خواهید باز هم با او دیدار کنید.

 

چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟ چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟
تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.شما اولین نفر باشید.

ارسال دیدگاه